ikona pliku docx

Alternatywne formy życia rodzinnego notatki

Tekst o alternatywnych formach życia rodzinnego, np. kohabitacja


ocena: 4.0, 5
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16,17 kB.


Alternatywne formy życia rodzinnego

W obecnych czasach zauważamy coraz więcej różnych, alternatywnych form życia rodzinnego, tzw. „różnych stylów życia”.3 Zacznę od zdefiniowania tego zjawiska. Według R.H. Rubina to „rozmaite, nietradycyjne formy rodziny i zorganizowania życia osobistego, włączając pozostawanie w stanie wolnym, niezamężną heteroseksualną kohabitację, rodziny z jednym rodzicem, rodziny rekonstruowane, rodziny z obojgiem pracujących zawodowo rodziców, związki lesbijskie i gejowskie, małżeństwa otwarte, związki wielokrotnych relacji i komuny”.4

Skoncentruję się na zjawisku kohabitacji, ponieważ jest to zjawisko obecnie powszechnie występujące i w dużej mierze akceptowalne przez społeczeństwo.

Istnieje kilka różnych definicji kohabitacji. Już w latach 70. XX w. J. Trost uważał, że kohabitacja to „związek, który tworzą dwie osoby płci przeciwnej, wspólnie zamieszkujące  przez jakiś dłuższy okres czasu, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe i utrzymujące  związki seksualne”.5 Ten dłuższy okres czasu jest określany przez socjologów jako taki związek, gdzie para spędza ze sobą wspólnie co najmniej weekendy w ciągu 4 miesięcy lub też 4-5 nocy w tygodniu w okresie co najmniej 3 miesięcy, para współżyjąca ze sobą od roku czy też para płci przeciwnej mieszkająca ze sobą minimum miesiąc.6 Późniejsze definicje podkreślają przede wszystkim dwa aspekty takiego związku: heteroseksualność oraz brak formalizacji.7 Jak wskazuje wielu badaczy, m.in. w Polsce Anna Kwak spotyka się kilka form kohabitacji: a) poprzedza małżeństwo i stanowi okres przedłużonego chodzenia ze sobą, b) poprzedza małżeństwo i stanowi przygotowanie do niego, c) stanowi alternatywną formę małżeństwa, zwłaszcza dla osób, które nie zamierzają się pobrać, d) stanowi formę niezamężnego życia, wyrastającą z ideologii niezależności.8 Kohabitacji towarzyszy wzrost społecznej akceptacji, która jest wynikiem liberalnego podejścia do życia seksualnego osób niezamężnych. Liberalizacja ta oraz obniżenie wieku inicjacji seksualnej są ważnym powodem jej upowszechniania się i poprzedzania formalnego związku.9 Z badań prowadzonych przez Annę Kwak wynika na przykład, że "wyższy poziom wykształcenia (powyżej średniego), młodszy wiek (39 lat i mniej) i słaby związek z religią współwystępują z istotnie częstszym aprobowaniem związków kohabitacyjnych w ogóle oraz ze zdecydowanie aprobującymi postawami.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16,17 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!