ikona pliku doc

Aleksander Fredro , Dożywocie notatki

Praca na romantyzm Analiza i interpretacja Dożywocia - Aleksandra Fredry.


ocena: 4.0, 6
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 66,00 kB.Aleksander Fredro Dożywocie – analiza i interpretacja
Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1773 u stóp Karpat , w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej (niegdyś senatorskiej). Do Beńkowej Wiszni rodzice Aleksandra Fredry sprowadzili się w 1797. Nauki pobierał w domu rodzinnym, nigdy nie uczęszczał do szkół publicznych.2 stycznia 1806 roku w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni zginęła jego matka, Marianna Fredrowa. Ojciec, Jacek hrabia Fredro, przeniósł się wraz z nim do Lwowa. Z domu wyniósł przywiązanie do klasy szlacheckiej i przekonanie, że jest ona najbardziej wartościową warstwą narodu. Komediopisarz doby romantyzmu, należy do najbardziej znanych ludzi pióra w Polsce .Uczył Polaków śmiechu nie tylko pogodnego ale i mądrego. W swoich komediach stale dochodzą do głosu dwie sprzeczne ze sobą tendencje. W ukazywanym przez siebie społeczeństwie szlacheckim będzie stale dostrzegać czynniki harmonii i dysharmonii, siły organizujące i dezorganizujące. Dlatego też akcja jego komedii będzie we wszystkich prawie utworach oscylować na granicy tragedii. Ale pisarz do tragedii nie dopuści. Wiara w siły harmonii okaże się w jego utworach silniejsza od stale obecnych sił nieporządku i zła. Komedie Fredry dają się stosunkowo łatwo podzielić według klasycznego schematu: na komedie charakterów i komedie intrygi.
A. Milska, Pisarze Polscy, Warszawa 1968, s. 180.
Komedia intrygi to typ komedii sytuacyjnej z wyraźnie zaznaczoną akcją, której siłę napędową stanowią zabiegi jednej postaci, spiętrzającej omyłki, zaskoczenia, powikłania i podstępy, prowadzące do niespodziewanego, zaskakującego rozwiązania.
H. Sułka, Praktyczny słownik terminów literackich, Kraków 2004, s. 125.
Do takich komedii intrygi należy Dożywocie, którego analizy podejmę się w owej pracy.
Dożywocie- sztuka ta została ukończona i wystawiona w 1835 roku choć pracę nad ni
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 66,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!